Léto je tady

S netrpělivostí jsme vyhlíželi první letní dny a čekali jsme na slunce, teplo, rozkvetlé louky a vše, co letní období přináší. A léto za námi opět přišlo v plné kráse. Ale přineslo nám i starosti, nám, kteří jsme nemocní a „zadýcháváme se“.

Co je to CHOPN

Pokašlávání, zadýchávání při chůzi do schodů zná z vlastní zkušenosti mnoho lidí. Málokdo z nich však ví, že se může jednat o první příznaky vážné choroby – chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN, česky rozedma plic).

Otestujte se

Hlavním příznakem chronické obstrukční plicní nemoci (rozedmy plic) je pozvolna se rozvíjející a prohlubující se dušnost (dyspnoe).

Léčba CHOPN

CHOPN nelze vyléčit, protože poškození plic a průdušek je nevratné. V současné době však existuje řada léčebných postupů, kterými dokážeme zhoršování onemocnění zpomalit a její příznaky zmírnit.

Co je to AATD

Jde o geneticky podmíněné onemocnění, při němž se netvoří dostatek alfa-1 antitrypsinu (AAT), nebo se tvoří nefunkční AAT. Alfa-1 antitrypsin (AAT) je látka, která brání enzymům ničit plicní tkáň.

Mám AATD?

Podle v současnosti platných doporučených postupů by měl být každý pacient, jemuž je diagnostikována plicní rozedma (CHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc), vyšetřen, zda má dostatek alfa-1 antitrypsinu.

Postihuje AATD ještě další orgány než plíce?

Alfa-1 antitrypsin je v 95 % tvořen v játrech. Při genetické poruše, která je příčinou nedostatku AAT nebo jeho změněné funkce, dochází k tzv. polymerizaci AAT.